Çfarë duhet të dini përpara se të udhëtoni në Shqipëri

Shqipëri është një nga vendet më interesante në Evropë dhe një nga më miqësorët – ndoshta pjesërisht sepse është shumë i vogël, me një popullsi prej vetëm 2.8 milionë banorësh. Është gjithashtu një destinacion kryesor për ushqimorët, me ushqime të shtrenjta të përballueshme dhe pjata të shijshme lokale si p.sh fërgesë zierje për të provuarBefasohuni këndshëm nga plazhet e klasit botëror të Rivierës, ose gjeni aventurierin tuaj të brendshëm duke marrë me qira një makinë dhe duke ecur në male. Ja çfarë duhet të dini para se të shkoni.

Shqiptarët janë tepër miqësorë

Një nga gjërat më të mira të udhëtimit në Tokën e Shqiponjave është se kudo që të shkoni, nga kryeqyteti në Riviera, nga malet në qytetet historike, do të jeni të mirëpritur nga vendasit. Shqipëria është një nga vendet më miqësore që do të vizitoni ndonjëherë. Pra, mos kini frikë të kërkoni udhëzime ose informacione të tjera – gjithmonë do të jetë dikush që do t'ju ndihmojë të gjeni atë që kërkoni, qoftë akomodimi, një vend për të ngrënë apo këshilla për transportin. Shumë shqiptarë flasin anglisht dhe turizmi po zhvillohet brenda vendit dhe është i mirëpritur si një pjesë kyçe e ekonomisë së vendit.

Shqipëria është një nga vendet më miqësore që do të vizitoni ndonjëherë

© Çad Case / Alamy

Është një vend i sigurt

Shqipëria është një nga vendet më pak të rrezikshme në Evropë. Sipas Ministrisë së Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, siguria publike është përgjithësisht e mirë dhe ka shumë pak raportime për krime që synojnë të huajt ose turistët, megjithëse vjedhjet e xhepave ndodhin. Ju mund të udhëtoni në Shqipëri me fëmijë, me një të dashur ose vetëm (përfshirë gratë) pa u shqetësuar për sigurinë tuaj siç mund të bëni në disa vende.

Vendi shtrihet në një zonë tërmeti dhe një tërmet me magnitudë 6.4 në vitin 2019 vrau 51 njerëz. Epiqendra e tërmetit ka qenë në Mamurras, në veriperëndim të vendit, ndërsa lëkundjet janë ndjerë edhe në Tiranë. Jeta ka vazhduar që nga tërmeti dhe qeveria ka forcuar rregulloret e ndërtimit.

Të huajt dhe vendasit në përgjithësi i përmbahen ujit në shishe në Shqipëri, pasi nuk këshillohet të pini ujin e rubinetit – dhe sigurohuni që çdo mish që hani të jetë i gatuar mirë.

Shqipëria është një nga vendet më pak të rrezikshme në Evropë

© Andfoto / Alamy

Plazhet përgjatë Rivierës janë të mrekullueshme

Ka një arsye të mirë pse shumica e turistëve që vizitojnë Shqipërinë vijnë në plazhet e saj: Riviera Shqiptare ka disa nga shtrirjet më të bukura të bregdetit në Evropë. Këto brigje me guralecë dhe rërë rreshtojnë ujërat e kristaltë që mund të qëndrojnë këmbë më këmbë në një konkurs bukurie me plazhet e Italisë, Greqisë apo Kroacisë. Plazhet më të mira të Rivierës janë Drymades, me ujë të pastër, muzikë live dhe bare plazhi dhe Ksamili, i cili gjithashtu ka ujë të pastër blu dhe është pjesë e Parkut Kombëtar të Butrintit. Megjithatë, ju do të gjeni shtrirje sublime të rërës përgjatë bregdetit. Plazhi i Palasës, i rrethuar nga shkëmbinj shkëmborë dhe kodra të gjelbëruara, është gjithashtu një vend i mrekullueshëm për t'u çlodhur, ashtu si plazhi i Dhërmiut, i cili ka një atmosferë feste.

Riviera shqiptare ka disa nga plazhet më të bukura në Evropë, si ky në Dhërmi

© Panther Media GmbH / Alamy

Shqipëria nuk ka të bëjë vetëm me plazhe fantastike

Megjithëse Riviera Shqiptare dhe plazhet e saj mahnitëse janë arsye të shkëlqyera për t'u vizituar, vendi ka shumë më tepër për të ofruar. Malet, duke përfshirë Alpet Shqiptare dhe vargmalet e Sharrit dhe Pindit, shtrihen përgjatë gjatësisë së vendit. Vende arkeologjike përfshijnë tuma parahistorike, si dhe tempuj dhe kalatë e lashta greke dhe romake, dhe banja mesjetare. Vendi është gjithashtu i pasur me liqene dhe lumenj, pyje dhe qytetet e lashta që do t'ju marrë frymën. Pushimet shqiptare duhet të organizohen gjithmonë me mjaft kohë për të eksploruar mrekullitë e shumta natyrore dhe historike të vendit.

Malet, duke përfshirë Alpet Shqiptare dhe vargmalet e Sharrit dhe Pindit, shtrihen përgjatë gjatësisë së vendit

© Jan Wlodarczyk / Alamy

Shqipëria është shumë e përballueshme

Krahasuar me vendet fqinje, turizmi në Shqipëri është shumë i përballueshëm. Ju mund të kaloni një javë fenomenale duke udhëtuar nëpër vend pa prishur bankën. TiranëKryeqyteti është qyteti më i shtrenjtë, por gjithsesi nuk do të shpenzoni shumë në krahasim me destinacionet e tjera të Europës Lindore.

Kur bëhet fjalë për aktivitetet, parqet janë falas dhe ndërsa muzetë kërkojnë bileta për të hyrë, tarifat janë të ulëta. Për blerje, kini parasysh se shumë dyqane marrin vetëm lekë shqiptare (monedha vendase), por hotelet marrin edhe euro. Kartat e kreditit nuk pranohen kudo, prandaj sigurohuni që të keni disa para me vete.

Turizmi në Shqipëri është shumë i përballueshëm

© Arco / Therin-Weise / Alamy

Ushqimi shqiptar është i shijshëm

Merrni me vete një palë pantallona elastike, sepse Kuzhina shqiptare është fantastike. Pjatat më të mira janë të shijshme dhe të përballueshme. Sigurohuni që të provoni sa më shumë që të mundeni ndërsa jeni këtu, por filloni përvojën tuaj të kuzhinës me të fëgesë (një zierje e gatuar ngadalë nga speca, qepë, erëza, domate dhe gjizë); tavë kosi (qingj dhe oriz të pjekur me kos dhe vezë); byrek (filo me flakë e mbushur me mbushje të shijshme); speca me gjize (speca në gjizë); bakllava (një pastë e ëmbël me shtresa të mbuluara me shurup) dhe trilece (torte me tre qumesht).

Pjatat më të mira shqiptare janë të shijshme dhe të përballueshme

© Alexander Mychko / Alamy

Raki është përgjigja për gjithçka

Dite e keqe? Pini raki. Diten e mire? Pini raki. Nuk ndihesh mirë? Pini raki. Keni diçka për të festuar? Pini raki. Për shqiptarët, rakia është përgjigja për gjithçka – por çfarë është ajo? Raki është një pije aromatike intensive që është shumë e ngjashme me grappa, pasi është bërë nga pomaci i rrushit. Shpesh aromatizohet me anise. Do ta gjeni në të gjithë Shqipërinë dhe Ballkanin, si dhe në Kazakistan, dhe konsiderohet si pija kombëtare në Turqi.

Mendohet se raki është bërë fillimisht nga murgjit në Greqi gjatë shekullit të 14-të. Mos harroni të thoni gëzuar (gëzuar) para se ta pijë.

Raki u bë fillimisht nga murgjit në Greqi gjatë shekullit të 14-të 

© Peter Eastland / Alamy

Gjuha shqipe është unike në Evropë

Shumë gjuhë evropiane e kanë origjinën nga familjet greke, latine apo sllave, por jo shqipja. Kjo gjuhë e lashtë ka degën e saj në pemën gjuhësore. Gjuhëtarët nuk janë të sigurt se ku saktësisht Shqip (fjala shqipe për gjuhën) është nga, dhe megjithëse disa fjalë janë të ngjashme me ato në italisht, anglisht dhe gjuhë të tjera, ajo është unike. Shqiptarët janë shumë krenarë për gjuhën e tyre, ndaj përpiquni të mësoni disa fjalë – ata do ta vlerësojnë vërtet atë. Këtu janë disa baza: përshëndetje (Përshëndetje), faleminderit (faleminderit), mirë (është në rregull), naten e mirë (natën e mirë) dhe mirupafshim (lamtumirë).

Ju mund të kaloni një javë fenomenale duke udhëtuar nëpër vend pa prishur bankën

© Olena Korol / Alamy

Të udhëtosh në Shqipëri është një aventurë

Një udhëtim në Shqipëri është një aventurë e vërtetë. Nëse nuk ju pëlqen të udhëtoni jashtë rrugës së rrahur, ndryshoni planet tuaja dhe shkoni diku tjetër. Nëse merrni me qira një makinë këtu, do ta kuptoni. Njerëzit priren të kalojnë rrugën kur të duan, shoferët bëjnë çfarë të duan dhe kafshët duan të pushojnë dhe të flenë në mes të rrugëve. Eshtë e panevojshme të thuhet se ngasja në vend mund të jetë mjaft sfidë. Opsioni tjetër, nëse nuk doni të merrni me qira një makinë, është të udhëtoni nëpër vend me autobus. Udhëtimi shqiptar mund të jetë një sfidë – nuk ka orare zyrtare të autobusëve, ndaj përgatituni të jeni të duruar dhe pyesni vendasit se ku janë ndalesat. Ne ju sugjerojmë fuqimisht marrjen me qira të një makine, sepse autobusët nuk do t'ju çojnë domosdoshmërisht atje ku dëshironi të shkoni.

Një udhëtim në Shqipëri është një aventurë e vërtetë

© Marketa Novakova / Alamy

Jashtë vendit ka më shumë shqiptarë se sa në të

Shqipëria është një vend i vogël me rreth 3 milionë banorë, pjesa më e madhe e tyre në kryeqytet, Tiranë. Por jashtë Shqipërisë, kryesisht në vendet fqinje si Italia, Greqia, Kosova, Maqedonia dhe Mali i Zi, ka më shumë se 10 milionë shqiptarë. Shumë njerëz janë vendosur në SHBA, Kanada, Zvicër, Gjermani dhe Turqi gjithashtu.

Shqipëria është tolerante ndaj shumë feve

Një nga gjërat më të bukura të Shqipërisë është se ajo është një komb tolerant kur bëhet fjalë për fenë. Të krishterët, myslimanët dhe hebrenjtë ndihen të gjithë të sigurt dhe të mirëpritur këtu. Në çdo qytet do të shihni një kishë ortodokse dhe një kishë katolike brenda pak metrash nga një xhami. Sipas regjistrimit të vitit 2011, pak më pak se 60 për qind e popullsisë janë myslimanë sunitë, 10 për qind katolikë romakë dhe shtatë për qind ortodoksë lindorë, me myslimanë bektashi, të krishterë të tjerë dhe fe të tjera të përfaqësuar gjithashtu.

Shqipëria është një komb tolerant kur bëhet fjalë për fenë

© Leonid Andronov / Alamy

E drejta e autorit: https://theculturetrip.com/europe/albania/articles/11-things-to-know-before-travelling-to-albania/