Shqipëri

Rreth destinacionit

Mirësevini në vendin tonë të bukur, i njohur gjithashtu si vendi i shqiponjave. Shqipëria është një destinacion tërheqës turistik, jo vetëm për shkak të shumëllojshmërisë së peizazheve, por edhe falë pasurisë të thesareve kulturore dhe historisë së saj. Shqipëria ndodhet në një pjesë shumë të rëndësishme të Gadishullit Ballkanik, përpara "Romës së Lashtë" dhe në rrugën për në Bizantin dhe "kryeqytetin e botës", në atë kohë Kostandinopojën. Prandaj shumë pushtues kanë përshkruar rajonin, duke lënë gjurmë të kulturës së tyre. Thesaret dhe mbetjet e civilizimeve të mëdha të rajonit janë ende të dukshme edhe sot, duke përfshirë Grekët, Romakët, Bizantinët, Osmanët, Venedikasit dhe Italianët modernë. Në parkun tonë arkeologjik, ju keni mundësinë të prekni rrënojat e disa prej këtyre qytetërimeve të fuqishme. Një larmi kishash bizantine dhe post-bizantine, xhami, manastire me afreske dhe ikona të çmuara. Urat e vjetra dhe monumentet e tjera, do të pasurojnë vizitën tuaj në Shqipëri. Dhe për të kurorëzuar lartësitë e shumë maleve të thepisur të vendit, janë kështjellat që datojnë nga koha e Ilirëve dhe e Mesjetës. Kështjellat e Beratit dhe Gjirokastrës, me arkitekturën e tyre tradicionale, kanë qenë gjithashtu shumë të njohura ndër shekuj nga shumë vizitorë që kanë udhëtuar nëpër Shqipëri. Arkeologjia admiron atmosferën mistike të kalasë së Butrintit dhe shijon panoramën e bukur të qytetit romak Apollonia. UNESCO gjithashtu ka nderuar me shtimin e tre vendeve tona në listën prestigjioze të Trashëgimisë Kulturore Botërore. Ne jemi të lumtur që keni zgjedhur të na vizitoni, dhe shpresojmë që të keni një qëndrim të këndshëm.

Pikat kryesore

Ndërsa "vendi i shqiponjave" mund të jetë më i njohur për të kaluarën e tij të stuhishme komuniste (me rreth 750,000 bunkerë betoni ende të shpërndarë për ta vërtetuar atë), ai ka një trashëgimi të pasur dhe të larmishme historike dhe kulturore. Vija bregdetare e Shqipërisë është e mahnitshme, me fshatra tradicionalë të vendosur në gjire të izoluara dhe plazhe të arta të rrethuara nga ujërat bruz.

Fakte të shpejta

Monedha zyrtare e Shqipërisë është Lekë që nga viti 1926. Popullsia e Shqipërisë është afërsisht 3.1 milion banorë me rreth 49.5% të saj femra dhe 50.5% meshkuj. Gjuha zyrtare e Shqipërisë është shqipja, e ndarë në dy dialekte të dallueshme, toskërisht që flitet në jug dhe gegërisht që flitet në veri.

Duhet të dini

Nënë Tereza e Kalkutës, e cila tani është Shenjtore sipas Vatikanit, ishte një shqiptare, e lindur në një familje shqiptare. Shqiptarët janë një nga të paktat kombe në botë që tundin kokën poshtë- lartë për të thënë "Jo" dhe tundin kokën majtas-djathtas për të thënë "Po"! Pija kombëtare shqiptare quhet "Rakia", e cila në thelb është një pije alkoolike e fortë e bërë nga fruta të ndryshme si rrushi, kumbulla, mani etj.

Evente

Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Tiranë zhvillohet çdo fund Nëntori/fillim Dhjetori e cila përfshin si filma me metrazh të shkurtër nga fituesit e konkursit ndërkombëtar, ashtu edhe punë kinematografike nga krijuesit e filmave shqiptarë. Dita e Verës zhvillohet në 14 Mars dhe legjenda thotë se në ajo ditë është gjithmonë me diell (gjë që është provuar të jetë e vërtetë deri më tani)!

SHQIPËRI & MALI I ZI 1 NATË / 2 DITË PËRMES BUDVAS

Takimi zhvillohet në Tiranë dhe udhëtimi fillon në drejtim të Budvës përmes Shën Shkodrës. Vazhdojmë drejt qytetit të Shkodrës, një qendër kulturore dhe një nga qytetet më të vjetra të Shqipërisë, ku do të shohim rrënojat e Kalasë së Rozafës, të vendosura në një kodër të lartë mbi qytet. Vazhdojmë drejt Ulqinit. Sipas të dhënave historike, Ulqini është me siguri një nga qytetet më të vjetra në bregdetin e Adriatikut. Mendohet se Ulqini është më shumë se 2.000 vjeçar. Në këtë zonë për shekuj me radhë u përplasën kulturat e Orientit dhe Perëndimit, të cilat nga pasuria e trashëgimisë historike, mund të ndihen në çdo hap. Ndërsa gjurmët e vendbanimeve të para në Ulqin shfaqen edhe para shekullit V para krishtit, konsiderohet se Ulqini u themelua nga ilirët, njerëzit me origjinë indo-evropiane. Në kohën e shtetit të lirë ilir, Ulqini përjeton lulëzimin e tij më të madh. Emri origjinal i Ulqinit ishte Kolhinijum, dhe këtë emër e mori nga Kolhidians (një fis me origjinë Greke) për të cilin mendohet se ata janë themeluesit e Liqenit të vjetër të Ulqinit. Vazhdojmë drejt Budvës përmes ishullit Shën Stefan. Check-in në Avala Hotel në Budva. Darka konsumohet në qytetin e vjetër. Qëndrimi gjatë natës në Hotel Avala në Budva. (B, L, D)

Budva është metropoli i turizmit malazes falë numrit të madh të plazheve dhe hoteleve që e bëjnë këtë një destinacion turistik të dëshirueshëm. Qyteti i Vjetër Budva shtrihet në një gadishull të vogël dhe përfaqëson një thesar të trashëgimisë kulturore. Të kryqëzuara me rrugë të ngushta dhe sheshe janë ndërtesa të famshme, Church Sv. Trojica, ku ndodhet varri i shkrimtarit Stjepan Mitrov Ljubisa, Kishat e Sv. Ivan, Sv. Bogorodica dhe Sv. Sava. Përpos bukurisë së saj natyrore, ishujve dhe plazheve të saj, Budva është e pasur me monumente historike. Pas Budvës, ne marrim shkallët e Kotorrit, një rrugë dredha-dredha e cila të lë pa frymë deri në Gjirin e Kotorrit, fjordin më të thellë në Evropën Jugore dhe fjordin e vetëm në Mesdhe. Gjatë rrugës, ne do të vizitojmë qytetet e Risan, duke vizituar qytetin e tij të vjetër dhe Shën Triumfin e Kotorrit. Pas vizitës së Kotorrit kthimi në Tiranë.

SHQIPËRI, MAQEDONI & KOSOVË 1 NATË / 2 DITË NGA SHKUPI

Takimi në Tiranë, nisemi drejt Ohrit përmes Shën Naumit. I pozicionuar në mes të një oazi të gjelbërt përgjatë së cilit përshkon rrjedhën e tij lumi Drini i Zi, manastiri i Shën Naumit është një strehë e qetësisë në këndin më jugperëndimor të Republikës së Maqedonisë. Ky manastir kulmon në një kënd mbreslënës në buzë të kufirit Shqipëtaro - Maqedonas. Ashtu si me shumicën e kishave bizantine, Shën Naumi u zgjodh së pari për vendndodhjen e tij – ngrihet kryelartë mbi shkëmb rrethuar nga liqeni, pyjet e dendura dhe burimet jetëdhënëse të lumit Drin. Kompleksi monastik dhe kisha e Shën Naumit u ndërtuan fillimisht në fund të shekullit të dhjetë nga murgu që mbante të njëjtin emër; Maqedonasit besojnë se aty ende mund të dëgjosh rrahjet e zemrës së shenjtorit në arkivolin e tij prej guri brenda kishës. Vazhdojmë në drejtim të Ohrit për një tur gjysmë-ditor të qytetit. Qyteti turistik i Ohrit është një nga vendbanimet më të vjetra në Maqedoni që daton para periudhës sllave. Ohri është një sit i UNESCO-s i vendosur në rajonin e Ohrit / Prespës pranë Parkut Kombëtar Galica. Ai ka një histori të gjatë e të pasur, por mbase njihet më së miri për vëllezërit misionarë Kirili dhe Metodi, të cilët mbërritën në Ohër në vitin 886 të erës sonë dhe e bënë Ohrin qendër kryesore të kulturës sllave dhe veprimtarive letrare. Vëllezërve iu atribua krijimi i Alfabetit Cirilik, i cili i ndihmoi ata të përhapnin punën e tyre misionare në botën sllave. Pas udhëtimit tonë në liqen, ne vazhdojmë turin në këmbë duke shëtitur nëpër rrugicat karakteristike të qytetit të vjetër, duke zbuluar mjeshtërinë e traditës së pasur të filigranit të argjendit, gdhendjes në dru dhe perlave e Ohrit. Vizitojmë muzeun e mbrojtur arkeologjik dhe Shtëpinë e Robevcit. Më pas vijojmë vizitën me afresket e para të rilindjes në kishën e Shën Sofisë dhe kishën Shën Mëri e Zotit, Perivlepta me skenat apokrife në afreske të pasura nga jeta e Virgjëreshës. Ndalesë në teatrin klasik, i ndërtuar 2000 vjet më parë dhe i përdorur ende sot. Në turneun Plaoshnik vizitojmë gërmimet e Manastirit të Shën Pantelejmonit, selia e Universitetit të parë Sllav në Evropë e themeluar nga Shën Klementi. Për drekë do kemi mundësinë të shijojmë gatimin tradicional të Ohrit, troftën e freskët të liqenit. Pas konsumit të drekës në Ohër, vazhdojmë drejt Shkupit. Check In në hotel. Në mbremje shëtitje në qënder te qytetit të Shkupit. Qëndrimi dhe fjetja në hotel Holiday Inn.

Mëngjes amerikan (Buffet) në Hotel Holiday Inn në Shkup. Nisemi drejt Prizrenit përmes Prishtinës. Fillojmë turneun panoramik në Prishtinë. Prishtina është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Kosovës. Popullsia e Prishtinës është 198,000 banorë. Qyteti ka një shumicë shqiptare, së bashku me komunitetet e tjera më të vogla, përfshirë boshnjakët, romët dhe të tjerët. Eshtë qendra administrative, arsimore dhe kulturore e Kosovës. Në Prishtinë vizitojmë Bulevardin Nënë Tereza, Statujën e Skënderbeut, Muzeun Etnografik. Pas vizitës në Prishtinë udhëtojmë drejt Prizrenit. Në Prizren do të vizitojmë: Urën Osmane, Xhaminë e Sinanit, Hamamin e Gazi Mehmet Pashës, Shtëpinë e Lidhjes Shqiptare etj. Koha e lirë në Prizren për drekë. Pas Prizrenit nisja drejt Tiranës përmes autostradës së re. Mbërritja në Tiranë.

Kohe e lire ne Prizren per dreke. Pas Prizrenit nisemi drejt Tiranës nëpërmjet autostradës së re. Mberritja ne Tirane.

TURNET PHOENIX: SHQIPËRI, MAQEDONI, BULLGARI, RUMANI & SERBI 10 NETË / 11 DITË NGA TIRANA NË BEOGRAD

Mbërritja në Aeroportin Ndërkombëtar Nënë Tereza në Tiranë dhe transferimi drejt Krujës, shtëpia e heroit Kombëtar të Shqipërisë, Skënderbeut, i cili në shekullin e XV mbrojti me sukses atdheun e tij kundër turqve. Vizita panoramike do të përfshijë Kështjellën e Vjetër, Muzeun Skëndërbe, Muzeun Etnografik dhe blerjet në pazarin e stilit turk. Dreka në Krujë në restorantin tradicional brenda kalasë. Pas Krujës udhëtojmë drejt Tiranës. Guida do t'ju tregojë pamjet e shumta të Sheshit Skënderbej, arkitektura e të cilit ndikon nga turqishtja osmane te italishtja fashiste deri te komunistja kineze. Turi në xhaminë e Et’hem Beut; Kulla e Sahatit; statuja e G.K. Skënderbeu (heroi kombëtar i Shqipërisë), Pallati i Kulturës, Galeria Kombëtare dhe Muzeu Historik Kombëtar, me mozaikun e tij të veçantë. Check-in në hotel në Tiranë. Darka dhe fjetja në hotel në Tiranë (B, L, D).

Pas mëngjesit udhëtojmë drejt Ohrit përmes Elbasanit. Mbërritja në Shën Naum, dreka në restorantin lokal buzë liqenit. Pas drekës vizitojmë manastirin e Shën Naumit, afër kufirit shqiptar. Udhëtim me varkë nëpër burimet minerale natyrore ku mund të fotografoni pallonjtë që enden nëpër tokë. Më pas do ta marrim furgonin përgjatë rrugës dredha-dredha buzë liqenit në qytetin antik të Ohrit, supozohet shtëpia e 365 kishave! (Nëse moti dhe kushtet e tjera lejojnë, do të bëjmë një udhëtim të këndshëm me anije përgjatë bregut të liqenit). Turne në qytet, vizitojmë kështjellën e Samoil që daton nga shekulli i XI dhe kisha dhe shkolla të tjera të rëndësishme antike të Ohrit. Murgjit ortodoks bizantin sollën krishterimin në Ohër në shekullin e X nga Greqia, me përpjekjen e Shën Kirilit dhe Metodit të cilët krijuan këtu Alfabetin Cirilik . Pasdite kohë e lirë dhe pazar. Darka dhe fjetja në Ohër. (B, L, D)

Pas mëngjesit nisja drejt Shkupit. Mbërritja në Shkup ku do të keni një prezantim të shkurtër të kryeqytetit të vendit. Vizitë panoramike e organizuar në Shtëpinë e Nënë Terezës, Stacionit të Hekurudhës së Vjetër dhe Urës së Gurit. Pas vizitës së Shkupit, check in tek hotel. Darka në një restorant aty pranë me shfaqje folklorike. Qëndrimi gjatë natës në Shkup.

Nisja herët në mëngjes nga Shkupi drejt Bullgarisë. Mbërritja në Rila dhe dreka në manastirin e Rilës. Pas drekës do të vizitojmë Manastirin Rila të UNESCO-s, i cili është manastiri më i rëndësishëm në Bullgari. Udhëtojmë drejt Sofjes. Mbërritja në Sofje dhe check-in në hotelin në qytet. Qëndrimi gjatë natës në hotel në Sofje. (B, L, D)

 

Në mëngjes fillojmë turneun panoramik të Sofjes duke përfshirë një vizitë në Muzeun Historik Kombëtar, ku shfaqen thesaret Thrakiane prej ari dhe argjendi. Do të shikojmë gjithashtu Katedralen Aleksandër Nevski dhe Cryptarin e të Bilancit gjatë ditës kur kemi kohën e lirë. Pas vizitës së Sofjes nisemi drejt Veliko Turnovos. Mbërritja në Veliko Turnovo dhe nëse lejon koha, mund të bëni një shëtitje në qytet.

Veliko Turnovo ishte kryeqyteti i Shtetit të Dytë të Bullgarisë nga shekujt XII deri në XIV. Qyteti i vjetër ka një vend piktoresk në brigjet e lumit Yantra. Vizitojmë Kodrën Tsarevetz ku do të gjeni relike të kalasë së fuqishme të monarkëve Bullgarë. Pas një turneu panoramik të qytetit, vazhdojmë për check-in në hotel. Darka dhe qëndrimi gjatë natës në hotel në Veliko Turnovo. (B, L, D)

Do të njiheni me kryeqytetin rumun, dikur me nofkën "Parisi i Vogël". Gjatë turneut do të vizitojmë Pallatin e Parlamentit, ndërtesën e dytë më të madhe në botë pas Pentagonit dhe Thesarit Kombëtar. Këtu do të dëgjoni se si populli rumun gati sa arriti të rrëzonte diktatorin e fundit komunist në Evropën Lindore në Sheshin e Revolucionit. Gjatë turit do të vizitojmë gjithashtu Athinën rumune, Shtëpinë e Operës, Klubin Ushtarak Kombëtar, Akademinë Ushtarake, Harkun e Triumfit dhe Muzeun e Fshatit. Darkë për përfundimin e turneut me shfaqje folklorike. (B, D)

Pas mëngjesit nisja drejt Peles. Mbërritja dhe turneu në Kalanë e Peles. I vendosur në mënyrë mahnitëse në kodrat mbi Sinaia, kjo kala me 160 dhoma, i ndërtuar në stilin gjerman të Rilindjes, përfundoi në 1914 për mbretin e parë Hohenzollern të Rumanisë, Carol I. Për fat të mirë, siç do ta shihni, është një nga pallatet mbretërore më të ruajtur në Evropë.

Vazhdojmë drejt Bran. Vizitojmë Kalanë e Branit të bërë të famshme nga romani i Bram Stoker si vendbanimi i kontit të vampirëve, Drakula. Vazhdoni për në Brasov. Pas mbërritjes akomodimi në hotel dhe darka (B, L, D).

Pas mëngjesit, turne në këmbë në Brasov duke përfshirë vizitën e Shkollës së Parë Rumune me një koleksion mbresëlënës të librave të rrallë dhe kishën e Zezë të vendosur në qendër të qytetit. Pas vizitës së Brashov vazhdojmë drejt qytetit muze të Sibiu. Gjatë turneut në Sibiu do të shohim Sheshin Huet, Sheshin e Madh, Katedralen Ungjillore, Urën e Gënjeshtarëve dhe të tjera. Vazhdojmë drejt Timishoara. Rrugës për në Timishoara do të vizitojmë kalanë e Huendoara që u bë kështjella e mbretit më të shquar të epokës mesjetare, Matia Corvin. Monumenti ka një shkëlqim të veçantë për shkak të stileve të tij të ndryshme të ndërtimit, pranisë së inovacioneve ushtarake dhe civile, si dhe për jetën e vrullshme të gjykatës që e animoi atë për 400 vjet. Mbërritja në Timishoara dhe akomodimi me darkë. (B, L, D)

Pas mëngjesit do të vizitojmë Timishoara-n, qytetin ku filluan revolucionet Rumune në 1989. Mbërrijmë në Timishoara dhe do të shikojmë rrënojat e Kalasë së Timishoarës, Kështjellës Huniad, Rrotës së Pashait, zonave të banuara nga fabrikat dhe zonës së pazarit të Corso.

Vazhdojmë drejt Beogradit. Darka dhe qëndrimi gjatë natës në Beograd. (B, L, D)

Pamja juaj e mëngjesit përfshin atraksionet kryesore të qytetit duke përfshirë një vizitë në Kështjellën imponuese Kalemegdan, e vendosur në mënyrë mbreslënëse mbi bashkimin e lumenjve Sava dhe Danub.

Vazhdojmë turneun dhe shikojmë Sheshin e Republikës dhe Rrugën Knez Mihajlova, Tempullin e Shën Sava (Kisha Ortodokse më e madhe në qytet) si dhe Memorialin e Titos. Pasdite opsionale për pazar ose udhëtim me varkë në lumin Danub. (B, L, D)

Keni humbur fjalëkalimin tuaj?

E themeluar në janar 2005 në Tiranë, Shqipëri me emrin Albania Experience, e cila më vonë u ndryshua në Landways International, kjo kompani është tashmë një nga operatorët tokësorë më dinamikë në Ballkan dhe Evropën Juglindore.

Adresë

Rruga “Themistokli Germenji”, prane zones se TVSH, shk. 1; k.1, Tiranë

Telefoni

Email