Bosnja dhe Hercegovina

Rreth destinacionit

Bosnja dhe Hercegovina është vendi në formën e zemrës e cila ndodhet në zemër të Evropës Juglindore. Bosnjë-Hercegovina është një emër i gjatë për një vend që mat pak më shumë se 50,000 km2. Bosnja mbulon veriun dhe qendrën e vendit, emri i saj ndoshta rrjedh nga ‘Bosana’, një fjalë e vjetër indo-evropiane që do të thotë ujë, të cilën Bosnja e ka me bollëk. Rajoni jugor i lashtë, i drejtuar nga Herceg Stjepan (Duka Stjepan), u quajt më vonë Hercegovina pasi rajoni u pushtua nga Osmanët. Ndoshta ajo që është më e rëndësishme që vizitorët duhet të dijnë është se Bosnja dhe Hercegovina është një vend i bukur me një larmi të gjerë peizazhesh, kulturash, traditash dhe njerëzish. Dhe siç thotë dhe një shprehje e vjetër “njerëzit e bëjnë vendin” - Bosnja dhe Hercegovina krenohet me mikpritjen e saj duke i trajtuar mysafirët sikur të ishin anëtarë të familjes. Muzetë dhe galeritë në Bosnjë dhe Hercegovinë nuk janë të mbushura me rilindje ose piktura romantike, por më tepër me forma të jetës që përfaqësojnë jetën e përditshme. Arti bashkëkohor ka pasur një ndikim thelbësor në revolucionin kulturor që ndodhi në gjysmën e dytë të shekullit XX. Kultura në shekujt e mëparshëm që udhëheq këtë revolucion mund të vizitohet sot si një muze i gjallë përmes arkitekturës, veshjeve tradicionale, gdhendjeve në gurë, qeramikës, bizhuterive dhe vendeve të shenjta. Kultura e Bosnjës dhe Hercegovinës nuk do të gjendet e varur në muret e një muzeu, por mund të shihet në pikturat e ndërlikuara të xhamive, drunjve të bukur të mobiljeve tradicionale, veshjeve, etj. Kjo përzierje e formave krijuese të vjetra bën që Bosnje dhe Hercegovina të dallohet nga fqinjët e saj evropianë.

Pikat kryesore

Vizitorët do të kujtojnë Bosnje dhe Herzegovinën (BiH) për ngrohtësinë e saj të thellë njerëzore dhe pa pretendime si dhe për atmosferën intriguese të Lindjes që takohet me Perëndimin, i lindur nga historitë interesante e të përziera Osmane dhe Austro-Hungareze. Pikat kryesore të atraksioneve janë qendrat antike të rimishëruara të Sarajevës dhe Mostarit, ku ndërtesat historike të rindërtuara kundërsulmojnë baret moderne dhe kafene të pajisura me Wi-Fi. Shumë qytete boshnjake janë të mbushura me dashuri të vogla dhe të mbështjella me kështjella mesjetare.

Fakte të shpejta

Monedha zyrtare e Bosnje dhe Herzegovinës është Marku Boshnjak i prezantuar që nga 1995 për shkak të marrëveshjes së Dejtonit. Popullsia e Bosnje dhe Hercegovinës është afërsisht 3.301 milion. Gjuhët zyrtare të Bosnje dhe Hercegovinës janë gjuha boshnjake, serbishtja dhe kroatishtja.

Duhet të dini

Bosnja dhe Hercegovina është mbiquajtur "Toka me formë zemre" për shkak të formës së lehtë të zemrës së vendit. Shumica e peizazhit në Bosnjë dhe Hercegovinë është malore dhe përbëhet nga zona të karstit. Qyteti Tuzla në Bosnjë e merr emrin nga fjala "tuz", që në turqisht thuhet "Kripë"

Evente

Festivali Ndërkombëtar i Dimrit në Sarajevë: Ky festival filloi në 1984 dhe që atëherë është rritur në një nga ngjarjet më të pritura në Bosnjë dhe Hercegovinë. Mbledhja e Korit të Banja Lukës: E mbajtur gjatë prillit ose majit, kjo mbledhje vjetore ka një seri programesh që paraqesin disa nga zërat më engjëllorë në Bosnjë dhe Hercegovinë.

BOSNIA & HERZEGOVINA, KROACI, SLLOVENI & ITALI 7 NETË / 8 DITË NGA SARAJEVA NË VENECIA

Mbërritja në Aeroportin Ndërkombëtar të Sarajevës dhe transferta në Hotel Radon Plaza. Check-in në Hotel. Darka dhe fjetja tek hotel Radon Plaza në Sarajevë.

Mëngjesi amerikan bufe në hotel. Fillojmë turin e qytetit me guidën lokale anglisht-folëse. Në mesditë në Sarajevë, muezinët thërrasin nga minaret ndërsa këmbanat e kishës jehojnë drejt alpeve Dinarike. Zhurmimi i makinave të rrugëve, duhanpirësit e nargjileve apo vizitorët e shumtë të kafeneve nuk mund të shpetojnë pa u vënë re. Karizma e qytetit është dehëse. Shpirti kreativ që Sarajevanët janë përpjekur të kultivojnë ndër breza është mjaft evident edhe në ditët e sotme. Lagjet e qytetit të shtrira përgjatë luginave që kumbojnë përbri kodrave, tokat pjellore të së cilave janë burim për sipërmarrësit dhe një trashëgimi nga epokat e kaluara. Kafenetë, teatrot, butikët dhe restorantet të cilat dominojnë në mes të ndërtesave në stile të panumërta, duke përfshirë këtu stilin osman, komunist dhe atë modern. Si vendasit ashtu dhe vizitorët po rizbulojnë shpatet e maleve përreth në të cilat u organizuan Lojërat Olimpike Dimërore të vitit 1984. Turi i Sarajevës viziton Tunelin e Shpresës, Xhaminë e Gazi Husrev Pashës, Bascarsija, Urën Latinski etj. Dreka dhe darka do të organizohen në restorante hallall në qytet. Fjetja tek hotel Radon Plaza në Sarajevë.

Nisja herët në mëngjes nga Sarajeva drejt Mostarit i cili ndodhet në qendër të Hercegovinës, një qytet i cili përshkohet nga lumi Neretva në Bosnjë dhe Hercegovinë. Viti 2004 shënoi rindërtimin e urës historike të Mostarit të ndërtuar në epokën e Osmanëve në 1566 dhe të shkatërruar në vitin 1993. Vizitojmë pikat turistike të qytetit të Mostarit, Pazarin e Vjetër, Shtëpinë Turke dhe xhamitë historike. Pas turit me guidë në qytet, do të keni kohë të lirë për të vizituar dyqanet e vjetra artizanale apo për të shijuar një drekë tradicionale turke në një restorant hallall. Pas drekës nisemi drejt Splitit. Mbërrijmë në Split ku do të realizojmë një tur të shkurtër të qytetit. Gjatë turit të splitit do të kemi mundësinë të shijojmë qytetin historik, të ndërtuar rreth Pallatit të Perandorit Romak Dioklecian, pjesë e Trashëgimisë Kulturore Botërore të UNESCO-s. Këtu do të shohim gjurmët e trashëgimisë romake të Splitit, strukturat e tij të epokës së Rilindjes dhe Gotikëve, Tempullin e Jupiterit, Katedralen, etj. Darka do të organizohet në një restorant brenda qytetit të vjetër ku menuja e sugjeruar është sigurisht me produkte deti. Qëndrimi tek Hotel Radisson Blu në Split.

Pas mëngjesit, udhëtojmë drejt Parkut Kombëtar të Liqeneve të Plitvice. Pas mbërritjes, bëni gati kamerën tuaj pasi nis shëtitja rreth disa prej liqeneve të pjesës së poshtme brenda parkut. Shijoni peizazhin befasues të kësaj mrekullie natyrore të 16 liqeneve me tarraca të rrethuara nga male me pyje me bimësi të dendur. Dreka do të konsumohet në një restorant lokal në Plitvice me menu peshku. Pas drekës nisemi drejt Zagrebit, ku sapo mbërrijmë, bëjmë check-in në hotel. Darka dhe fjetja tek hotel Double Tree by Hilton në Zagreb.

Fillojmë ditën me turin e Zagrebit, kryeqyteti i Kroacisë. Në mëngjes shkojmë drejt qendrës së qytetit të Zagrebit. Sapo mbërrijmë, do të shijojmë turin historik që përfshin qytetin e sipërm, Kishën e Shën Markut, Kisha e Shën Katerinës, Katedrales, Parlamenti dhe Pallati i Qeverisë. Pas vizitës së Zagrebit vazhdojmë drejt Bledit. Turi i qytetit të Bledit shoqërohet me një shetitje buzë bregut të liqenit magjepsës dhe kështjellës imponuese të Bledit të vendosur mbi një shkëmb të lartë mbi liqen. Në darkë udhëtojmë përsëri drejt Lubjanës, ku me të mbërritur konsumojmë darkën në një restorant tradicional slloven. Darka dhe fjetja tek hotel Plaza në Lubljanë.

Fillojmë ditën me një tur në këmbë në qytetin e Lubjanës, kryeqyteti i Sllovenisë. Vizitojmë pikat më të rëndësishme të qytetit të vjetër: Markata Qendrore e hapur karakteristike e qytetit dhe tre urat (të dyja veprat të projektuara nga arkitekti i njohur Joze Plecnik), bashkinë e qytetit të stilit Barok, dhe shatërvanin Robba. Pas kohës së lirë, udhëtojmë drejt perëndimit për në Postojna, shtëpi e një prej strukturave më të mëdha të shpellave në Europë. Shëtisim brenda botës fantastike nëntokësore me një tren elektrik në miniaturë. Më pas, vazhdojmë drejt Venecias. Darka dhe fjetja tek hotel Concordia ne Venecia.

Pas mengjesit ne hotel do të nisim vizitat në Venecia, qytetin e një bukurie klasike të përjetshme. Shijojmë turin ditor në këmbë në këtë qytet të Rilindjes, duke mësuar historinë e tij dhe legjendat që fshihen pas ikonave arkitektonike dhe veprave të mëdha të artit: Pallati Doge, Ura Rialto, Bazilika e Shën Markut dhe më shumë të tjetra. Kalomë 2 ditë duke eksploruar rrethin e famshëm të Liqenit. Ky mjedis tërheqës paraqet vendet e fshehta mbretërore, kopshtet dhe pamjet mahnitëse. Konsumojmë drekën në një restorant peshku në qytet dhe darkën e lamtumirës në hotelin e qytetit. Qëndrimi tek Hotel Concordia.

Në mëngjes transportimi drejt aeroportit për fluturimin tuaj të kthimit.

Lost your password?

Address

“Themistokli Germenji” Street, near TVSH area, shk. 1; k.1, Tirana

Phone

Email