Greqi

Rreth destinacionit

Greqia është e vendosur në Evropën Jug-Lindore, në pikën e takimit të tre deteve: Deti Jon në perëndim, Deti Mesdhe në jug dhe Deti Egje në lindje. Arkipelagu Grek zë 7,500 Km të totalit të vijës bregdetare të vendit prej 16,000 Km, duke ofruar një peizazh shumë të larmishëm të dy plazheve me rërë dhe guralecë, gjire të mbrojtura dhe limane, shpella bregdetare me shkëmbinj të pjerrët dhe rërë të errët tipike për tokën vullkanike dhe ligatinat bregdetare. Greqia ka një klimë mesdhetare me shumë diell, temperatura të buta dhe një sasi të kufizuar të reshjeve. Për shkak të pozicionit gjeografik të vendit, relievit të tij të thyer dhe shpërndarjes së tij midis kontinentit dhe detit, ka ndryshime të mëdha në klimën e Greqisë. Gjurmët e para të banimit njerëzor në Greqi datojnë që nga epoka paleolitike. Gjatë epokës së bronzit lulëzuan civilizimet e përparuara Cikladike, Minoane dhe Mikena. Kjo u pasua nga një epokë e errët e shënuar nga pushtime, por dhe ne shekujt VI deri në IV para Krishtit, Greqia po shijonte një ringjallje kulturore dhe letrare, të njohur si Periudha Klasike, ose Epoka e Artë. Kjo u pasua nga një periudhë e gjatë grindjesh të brendshme dhe luftash për pushtet, duke arritur kulmin në Luftën e Peloponezit (431-404 para Krishtit) në të cilën Spartanët mundën Athinasit. Të dy më vonë u hodhën në hije nga Maqedonia, nën drejtimin e mbretit njëzet vjeçar Aleksandër, i cili bashkoi grekët në Azinë e Vogël dhe pushtoi armikun e Greqisë që ishte Persia, si dhe Egjiptin dhe Indinë. Në atë kohë ai njihej si Aleksandri i Madh dhe kjo epokë u bë e njohur si Epoka Helenistike. Ndërhyrjet romake në Greqi u bënë nga 205 pes dhe Greqia dhe Maqedonia u bënë provinca romake nga 146 pes. Grekët luftuan Luftën e Pavarësisë (1821-1832). Flota detare në pronësine greke është më e madhja në botë, me 3,079 anije që zënë 18% të kapacitetit të flotës botërore. Një përqindje e rëndësishme e të ardhurave të Greqisë vjen nga turizmi. Në vitin 2009, Greqia kishte mbi 19.3 milion turistë dhe në 2011, Santorini u votua si Ishulli më i Mirë i Botës ’në Revistën Travel & Leisure, me Mykonos, ishullin e tij fqinj, duke zënë vendin e pestë. Kreta, Rodos, Korfuzi, Dodekanezi dhe Cikladet janë disa nga ishujt e famshëm dhe të njohur dhe grupe ishujsh në Greqi. Larg plazheve, Greqia është e njohur gjithashtu për vendet e saj arkeologjike, nga të cilat Delphi, Knossos, Acropolis dhe Olympia janë më të njohurat: Delphi, në Greqinë qendrore, është vendosur në malin Parnosos, me pamje nga Gjiri i Korintit. Besohej nga grekët e lashtë të ishte qendra e botës dhe ndërtesa e saj madhështore, Tempulli i Apollonit, i cili ishte orakulli më i rëndësishëm, me mbretër, gjeneralë, politikanë dhe pelegrinë që e këshillonin atë gjatë nëntë muajve më të ngrohtë të çdo viti. Knossos është më madhështorja nga vendet Minoane të Kretës. Akropoli në Athinë u rindërtua gjatë epokës së artë të qytetit në shekullin V para Krishtit. Në jug të hyrjes qëndron tempulli i Athena Nike, i ndërtuar në përkujtim të fitores së Grekëve kundër Persianëve. Partenoni u përfundua në 438 para Krishtit dhe kushtuar Athinës, mbrojtëse e qytetit të Athinës. Greqia është vendi për të vizituar pasi ofron diçka për të gjithë.

Pikat kryesore

Përjetoni ndikimet e Osmanëve në Veri, Italianëve në Dodekanezë dhe Venedikasve në ishujt Janian. Kilometra të pafundëm të vijës bregdetare të akuamarinës, rrezet e lashta të zbardhura nga dielli, djathë të fortë feta dhe uzo edhe më të fortë - peisazhi grek të ofron shumë emocionon dhe populli grek është i apasionuar pas politikës, artit, etj.

Fakte të shpejta

Monedha zyrtare e Greqisë është Euro, në të cilën kartëmonedhat vijnë në prerje prej 500, 200, 100, 50, 20, 10 dhe 5. Popullsia e Greqisë është afërsisht 11.1 milion njerëz me rreth 50.5% të saj femra dhe 49.5 % meshkuj.

Duhet të dini

Banuar vazhdimisht për më shumë se 7,000 vjet, Athina është një nga qytetet më të vjetra në Evropë. Ajo është gjithashtu vendlindja e demokracisë, filozofisë perëndimore, Lojërave Olimpike, shkencave politike, letërsisë perëndimore, historiografisë, parimeve kryesore matematikore dhe teorive perëndimore të tragjedisë dhe komedisë. Greqia gëzon më shumë se 250 ditë me diell, prandaj sigurohuni që të furnizoheni me krem dielli.

Evente

Festivali Grek Epidaurus i Athinës zhvillohet çdo verë (nga Qershori deri në Gusht) dhe përfshin shfaqje të ndryshme, si teatri modern, drama antike, baleti, opera, xhaz dhe koncerte të muzikës klasike dhe ekspozita arti. Ngjarjet zhvillohen në teatro të ndryshme përreth Athinës dhe në Teatrin Antik të Epidaurusit.

Keni humbur fjalëkalimin tuaj?

E themeluar në janar 2005 në Tiranë, Shqipëri me emrin Albania Experience, e cila më vonë u ndryshua në Landways International, kjo kompani është tashmë një nga operatorët tokësorë më dinamikë në Ballkan dhe Evropën Juglindore.

Adresë

Rruga “Themistokli Germenji”, prane zones se TVSH, shk. 1; k.1, Tiranë

Telefoni

Email