Mali i Zi

Rreth destinacionit

Mali i Zi është një vend i Evropës Jugore dhe Mesdheut. Eshtë një nga shtetet më jugore të Evropës dhe ndodhet përball jugut të Detit Adriatik. 500 km nga Roma, 1500 km nga Parisi dhe Berlini dhe 2000 km në perëndim nga Moska. Mali i Zi shtrihet në gadishullin e Ballkanit në zemër të Evropës. Deti, liqenet, kanioni dhe malet ju japin mundësinë për të vendosur mënyrën më të mirë për të kaluar dhe shijuar pushimet. Gjatë një ditë, udhëtari kurioz mund të pijë një kafe në një nga plazhet e shumta të Rivierës Budva, të ha drekë nën këngën e zogjve në liqenin e Skadarit dhe të darkojë pranë një oxhaku në shpatet e malit Durmitor. Këto janë të gjitha karakteristikat e Malit të Zi si një destinacion turistik që ka shumë për të ofruar. Historia e trazuar e këtij vendi të vogël ka lënë pas tij një thesar të çmuar për shumë monumente historike në këtë vend. Deti blu me plazhe të pafund, ujërat e paqtë të lumenjve të pastër dhe masivet e bukura malore, të përziera me frymën e kohërave të vjetra, i kanë dhënë Malit të Zi gjithçka që ju nevojitet për pushime të paharrueshme. Ky fakt u jep atyre një nga vendet kryesore në hartat turistike. Numri i madh i ditëve me diell gjatë verës dhe sasia e madhe e borës në dimër përcaktojnë dy format më të zhvilluara të turizmit në Malin e Zi: bregdeti në verë dhe argëtimet me ski në dimër. Qytetet malazeze janë të pasura me arkitekturë nga periudha të ndryshme të cilat ju lënë pa frymë dhe ju kthejnë në kohën kur u krijuan strukturat. Përmes eventeve dhe festivaleve të shumta, turisti ka mundësinë të mësojë më shumë për traditat dhe zakonet e këtij vendi.

SHQIPËRI & MALI I ZI 1 NATË / 2 DITË PËRMES BUDVAS

Takimi në Tiranë dhe udhëtimi në drejtim të Budvës përmes Shën Shkodrës. Vazhdojmë drejt qytetit të Shkodrës, një qendër kulturore dhe një nga qytetet më të vjetra të Shqipërisë, ku do të shohim rrënojat e Kalasë së Rozafës, të vendosura në një kodër të lartë mbi qytet. Vazhdojmë drejt Ulqinit. Sipas të dhënave historike, Ulqini është me siguri një nga qytetet më të vjetra në bregdetin e Adriatikut. Mendohet se Ulqini është më shumë se 2.000 vjeçar. Në këtë zonë për shekuj me radhë u përplasën kulturat e Orientit dhe Perëndimit, të cilat nga pasuria e trashëgimisë historike, mund të ndihen në çdo hap. Ndërsa gjurmët e vendbanimeve të para në Ulqin shfaqen edhe para shekullit V P.K. konsiderohet se Ulqini u themelua nga ilirët, njerëzit me origjinë indo-evropiane. Në kohën e shtetit të lirë ilir, Ulqini përjeton lulëzimin e tij më të madh. Emri origjinal i Ulqinit ishte Kolhinijum, dhe këtë emër e mori nga Kolhidians (një fis me origjinë Greke) për të cilin mendohet se ata janë themeluesit e Liqenit të vjetër të Ulqinit. Vazhdojmë drejt Budvës përmes ishullit Shën Stefan. Check-in në Avala Hotel në Budva. Darka konsumohet në qytetin e vjetër. Qëndrimi gjatë natës në Hotel Avala në Budva. (B, L, D)

Budva është metropoli i turizmit malazes falë numrit të madh të plazheve dhe hoteleve që e bëjnë këtë një destinacion turistik të dëshirueshëm. Qyteti i Vjetër Budva shtrihet në një gadishull të vogël dhe përfaqëson një thesar të trashëgimisë kulturore. Të kryqëzuara me rrugë të ngushta dhe sheshe janë ndërtesa të famshme, Church Sv. Trojica, ku ndodhet varri i shkrimtarit Stjepan Mitrov Ljubisa, Kishat e Sv. Ivan, Sv. Bogorodica dhe Sv. Sava. Përpos bukurisë së saj natyrore, ishujve dhe plazheve të saj, Budva është e pasur me monumente historike. Pas Budvës, ne marrim shkallët e Kotorrit, një rrugë dredha-dredha e cila të lë pa frymë deri në Gjirin e Kotorrit, fjordin më të thellë në Evropën Jugore dhe fjordin e vetëm në Mesdhe. Gjatë rrugës, ne do të vizitojmë qytetet e Risan, duke vizituar qytetin e tij të vjetër dhe Shën Triumfin e Kotorrit. Pas vizitës së Kotorrit kthimi në Tiranë.

Keni humbur fjalëkalimin tuaj?

E themeluar në janar 2005 në Tiranë, Shqipëri me emrin Albania Experience, e cila më vonë u ndryshua në Landways International, kjo kompani është tashmë një nga operatorët tokësorë më dinamikë në Ballkan dhe Evropën Juglindore.

Adresë

Rruga “Themistokli Germenji”, prane zones se TVSH, shk. 1; k.1, Tiranë

Telefoni

Email