Bullgari

Rreth destinacionit

Eksploroni Bullgarinë përmes vargjeve malore të egra dhe të pyllëzuara, fshatrave dhe manastireve në qytete të bukura moderne dhe plazhet e gjata me rërë që përqafojnë brigjet e Detit të Zi. Bullgaria ka një traditë të gjatë të artit fetar dhe kudo që të shkoni, mund të shihni bukurinë përmes kishave, manastireve të panumërta si dhe ikonave të përjetshme që shfaqen nëpër muze. Do të shihni fotografi të shenjtorëve brenda kishave ortodokse që shfaqen të ndritshëm në dritën e qirinjve, duke i bërë më të bukura dhe më të fuqishme. Murale fetare të cilat u krijuan në shekullin e XIX zbukurojnë muret e manastireve më të rëndësishme në Bullgari. Kishat më të vjetra të ndërtuara gjatë pushtimit Osman mund të identifikohen nga pamja e tyre si të vendosura qëllimisht diskrete. Me jo më pak se shtatë vargje të ndryshme malore që përshkojnë vendin, Bullgaria është një parajsë për alpinistët dhe këdo që interesohet për jetën e egër. Një sistem i gjerë i shtigjeve dhe strehëzave e bën më të lehtë për alpinistët të shijojnë peisazhet e pasura dhe të larmishme të vendit. Pyjet alpine të pacënuara, liqenet, ujëvarat dhe lumenjtë janë pasuri natyrore që duhen eksploruar; mund të zhvilloni aktivitete nga skijimi dhe ecjet me këpucët e dëborës deri tek eksplorimi i shpellave. Nuk është e vështirë për të kuptuar pse kaq shumë të huaj zbresin në bregdetin e Detit të Zi çdo sezon. Arsyet janë të ndryshme, si plazhet e gjata me rërë, të mirëmbajtura në mënyrë profesionale, resortet e mëdha me standarte të larta të cilat ndodhen në destinacionet më të njohura në Mesdhe, argëtimet e pafundme përmes sporteve ujore ose thjesht relaksimi në bukuritë mahnitëse të natyrës. Larg çadrave dhe motorrëve te ujit do të gjeni një qytet bregdetar më të vogël, por më tradicional, ideal për familjet e reja, si dhe vendbanime antike me rrugë me kalldrëm, shtëpi prej druri të çuditshme, histori të gjata dhe magjepsëse. Dy qytete të mëdha, në bregun lindor, Varna dhe Burgas, kanë plazhe tërheqëse të cilat janë vetëm disa minuta larg nga qendra. Trakët e frikshëm kanë lënë gjurmët e tyre nëpër zonat qendrore dhe jugore të Bullgarisë dhe varret e disa mbretërve dhe fisnikëve të tyre janë ende të dukshme edhe sot. Shenjat e 2,500 viteve të kolonizimit Grek dhe Helenistik janë të dukshme përgjatë bregdetit, ndërsa gjetkë, fortifikimet, plazhet dhe teatrot tregojnë shtrirjen dhe gjurmët e Perandorisë Romake në kulmin e saj.

Pikat kryesore

Katedralja Alexander Nevski është Katedralja më e madhe Ortodokse në Evropën Lindore.

Plovdiv: KAPITALI I KULTURËS 2019: Qyteti i dytë më i madh në Bullgari, Plovdiv ishte fillimisht një vendbanim Tracian para se të bëhej një qytet i madh romak. Më vonë ra në duart bizantine dhe osmane, para se të bëhej pjesë e Bullgarisë.

Fakte të shpejta

Monedha zyrtare e Bullgarisë është Lev e cila u prezantua si monedha e Bullgarisë në 1881 me një vlerë të barabartë me franga franceze. Popullsia e Bullgarisë është afërsisht 7.15 milion që nga viti 2015, ku afërsisht 52% e saj janë femra dhe 48% e saj janë meshkuj. Gjuha zyrtare e Bullgarisë është Bullgarishtja.

Duhet të dini

Trëndafilat - Trëndafilat bullgarë jo vetëm që janë të bukur dhe të mrekullueshëm, por edhe një produkt kryesor i eksportit. Petalet thuhet se prodhojnë deri në 85% të vajit të trëndafilit në botë, një përbërës thelbësor në prodhimin e parfumeve.
Martenitsi - Në ditën e parë të marsit të çdo viti, Bullgarët shkëmbejnë byzylyk të endur me ngjyrë të kuqe dhe të bardhë me njëri-tjetrin.

Evente

Midis Majit dhe Tetorit, Varna pret festivalin e njohur ndërkombëtar të verës Varna. Themeluar në vitin 1926, festivali përmban evente të jashtëzakonshme, duke përfshirë operën, Konkursin Ndërkombëtar dyvjeçar të Baletit (mbajtur në vite me numer tek) dhe muzikën korale, xhaz dhe popullore. Festivali i Trëndafilit Kazanluk: festivali i famshëm vjetor që feston rëndësinë e qytetit dhe rajonit si prodhues i vajit të trëndafilit dhe produkteve të tjera të lidhura me trëndafilin.

Keni humbur fjalëkalimin tuaj?

E themeluar në janar 2005 në Tiranë, Shqipëri me emrin Albania Experience, e cila më vonë u ndryshua në Landways International, kjo kompani është tashmë një nga operatorët tokësorë më dinamikë në Ballkan dhe Evropën Juglindore.

Adresë

Rruga “Themistokli Germenji”, prane zones se TVSH, shk. 1; k.1, Tiranë

Telefoni

Email