Maqedoni

Rreth destinacionit

Maqedonia është një komb i vogël me histori komplekse dhe magjepsëse. Pjesa ballkanike, pjesa mesdhetare e cila është e pasur me histori greke, romake dhe osmane, ofron vende antike mbresëlënëse krah për krah me modernizmin gumëzhitës, duke arritur të ofrojë shumë më shumë aktivitet dhe bukuri natyrore sesa do të dukej e mundur për një vend të madhësisë së tij. Shkupi është një nga kryeqytetet më të pazakonta të Evropës, ku rinovimi i vazhdueshëm urban e ka bërë qytetin një bashkim figurash të çuditshme, qyteti i vjetër turk, kalaja antike, qendra e epokës komuniste dhe ndërtesa bashkëkohore ndërtimore për të krijuar një qytet të shumanshëm që nuk dështon kurrë të të befasojë. Malet e largëta në Maqedoni fshehin manastire magjepsëse mesjetare, shtigje të shkëlqyera alpine dhe fshatra tradicionale të Ballkanit. Ohri, i shquar për plazhet e tij, festivalin e verës, kishat sublime bizantine dhe për liqenin 34 km të gjatë, është qendra e industrisë së turizmit të vendit. Në muajt e dimrit mund të konsideroni vendpushime për ski të tilla si Mavrova e cila konsiderohet dhe si destinacioni kryesor. 

Pikat kryesore

Kanioni Matka: një grykë në të cilën mbijeton një kompleks i pasur i ndërtesave mesjetare, duke përfshirë kisha, manastire dhe mbetje të një fortese (qyteti mesjetar i Matkës).

Kisha e Shën Jovan në Kaneo: kjo kishë mahnitëse e shekullit të XIII, ndodhet e vendosur në një shkëmb mbi liqen.

Fakte të shpejta

Monedha zyrtare e Maqedonisë është denari maqedonas. Popullsia e Maqedonisë është afërsisht 2.1 milion njerëz me rreth 51% të saj femra dhe 49% meshkuj. Gjuha zyrtare e Maqedonisë është maqedonishtja e cila përdor alfabetin cirilik dhe shqipja e cila përdor alfabetin latin.

Duhet të dini

Ka (supozohet) pjesë të kryqit në të cilin Jezusi u kryqëzua në themelet e manastireve të Shën Bogodorica Prechista në Kërçovë, dhe Shën Jovan Bigorski dhe Shën GeorgijPobedonosec në Dibër. të manastireve të St. Bogodorica Preçista në Kërçovë, dhe Shën Jovan Bigorski dhe St. Sipas NASA, Kokino është observatori i katërt astronomik më i vjetër në botë. Liqeni i Ohrit është liqeni më i vjetër dhe një nga liqenet më të thella në Evropë (thellësia maksimale 288m ose 940ft). në Dibër. Sipas NASA-s, Kokino është astronomi i katërt më i vjetër Observatori në botë. Ohër Liqeni është liqeni më i vjetër dhe një nga liqenet më të thellë në Evropë (thellësia maksimale 288 m ose 940 këmbë)

Evente

Festivali Veror i Ohrit: Nga mesi i korrikut deri në fund të gushtit, qyteti historik i Ohrit feston Festivalin e tij të Verës me teatër, koncerte dhe shfaqje në natyrë në rrugë. Shumë nga ngjarjet mbahen në ndërtesat antike të qytetit ose rreth monumenteve historike. Festivali drejtohet nga Presidenti i Maqedonisë.

Festivali Veror i Shkupit: Cornucopia vjetore e Shkupit e koncerteve, muzikës popullore dhe e ngjarjeve tradicionale.

7 DITË/6 NETË UDHËTIM NË SHQIPËRI DHE MAQEDONI

Mbërritja në Aeroportin Nënë Tereza dhe transferimi në Tiranë. Në Tiranë do të kemi një turne orientimi me udhëzuesin që flet frengjisht, ku do të njihemi me vendet kryesore. Pas vizitës së Tiranës check-in në hotel. Darka dhe fjetja në hotel. (D)

Pas mëngjesit nisemi drejt Krujës, shtëpia e heroit më të rëndësishëm të Shqipërisë, Skënderbeut, i cili në shekullin e 15-të luftoi me sukses kundër Turqve për më shumë se tridhjetë vjet. Një pamje në kështjellën e tij dhe Muzeun mbresëlënës Scanderbeg. Blerje në pazarin e vjetër.

Pas vizitës dhe drekës në Krujë, drejtohemi drejt Durrësit. Rrugës për në Durrës do të ndalemi në Universitetin Polis ku do të kemi një leksion në frengjisht nga një prej kritikëve më të shquar të artit shqiptar i cili do të na njohë me historinë e realizmit socialist shqiptar dhe zhvillimet pas rënies së diktaturës.

Pas leksionit në Universitetin Polis vazhdoni drejt Durrësit. Ky qytet portual ka një nga amfiteatrot më të mëdhenj romakë në Ballkan. Durrësi është një nga qytetet më të vjetra romake në Mesdhe dhe ka portin më të madh detar në Shqipëri.

Pas vizitës në Durrës check-in në hotel. Darka dhe qëndrimi gjatë natës në hotel. (B, L, D)

Pas mëngjesit drejtohemi për në Vlorë. Rrugës për në Vlorë kemi një ndalesë të shkurtër në Manastirin Ardenicës që daton nga shekulli i 13-të.

Pas vizitës së Ardenicës, nisja për në Fier për të vizituar sitin arkeologjik të Apolonisë. Apollonia së bashku me Butrintin janë vendet më të rëndësishme arkeologjike në Shqipëri, të cilat datojnë nga shekulli V para Krishtit. Vazhdojmë drejt Vlorës. Vlora e cila ka një histori të gjatë, por pretendimi i saj kryesor për famë është si vendi ku u shpall pavarësia e Shqipërisë në 1912. Turne në këmbë në Vlorë ku do të njihemi me Sheshin e Flamurit, Shtëpinë e Pavarësisë dhe Xhaminë Muradie. Darkë dhe qëndrimi gjatë natës në hotel. (B, L, D)

Në mëngjes, vazhdojmë për në Sarandë përmes Qafës së Llogarasë (3500 metra mbi nivelin e detit). Udhëtojmë deri në Sarandë përgjatë rrugës malore të njohur si Riviera Shqiptare, duke shijuar peisazhet e bukura të vijës bregdetare të Jonit. Ulemi në Kalanë e Ali Pashës në Gjirin e Porto Palermos. Mbërritja në Butrint dhe dreka nga vendi arkeologjik. Vizitë pasdite në rrënojat Greke dhe Romake të Butrintit, siti më i rëndësishëm arkeologjik i Shqipërisë. Pas një eksplorimi të qetë, do të drekojmë në Ksamil me pamje nga deti Jon.

Kthimi përsëri në Sarandë. Darka dhe qëndrimi gjatë natës në qytet. (B, L, D)

Nisja në mëngjes për në qytetin muze të Gjirokastrës për të vizituar kalanë e saj, muzeun e armatimeve dhe muzeun etnografik, ish shtëpia e diktatorit komunist shqiptar E. Hoxha

Pas vizitës së Gjirokastrës nisja për në Berat. Pas mbërritjes në Berat check-in në hotel. Darka dhe qëndrimi gjatë natës në hotel. (B, L, D)

Kështjellat dhe fortesa e saj datojnë 2400 vjet më parë. Vizitat e pasdites në Muzeun Onufri, Muzeun Etnografik, Xhaminë e Beqarëve dhe Xhaminë e Mbretit.

Pas drekës, nisja për në Ohër. Pas mbërritjes kryejmë check-in në Ohër në hotel. Të gjithë pasditen mund të shfrytëzohet si kohë e lirë buzë liqenit të Ohërit. Darka dhe qëndrimi gjatë natës në hotel. (B, L, D)

Pas mëngjesit dita jonë fillon me një udhëtim panoramik rreth qytetit të vjetër dhe përtej liqenit. Qyteti turistik i Ohrit është një nga vendbanimet më të vjetra në Maqedoni që daton para periudhës sllave. Ohri është një sit i UNESCO-s i vendosur në rajonin e Ohrit / Prespës afër Parkut Kombëtar Galicica. Ajo ka një histori të gjatë të pasur, por është ndoshta më e njohur për vëllezërit misionarë Kirili dhe Metodi, të cilët mbërritën në Ohër në vitin 886 pas Krishtit dhe e bënë Ohrin një qendër kryesore të kulturës sllave dhe veprimtarive letrare. Vëllezërve u besohet krijimi i Alfabetit Cirilik i cili i ndihmoi ata të përhapnin punën e tyre misionare në botën sllave. Pas udhëtimit tonë në liqen, ne vazhdojmë pamjet në këmbë duke shëtitur nëpër rrugicat piktoreske të qytetit të vjetër, duke zbuluar mjeshtërinë e traditës së pasur të filigranit të argjendit, gdhendjes në dru dhe Perlat e Ohrit.

Vizitojmë muzeun e mbrojtur arkeologjik dhe Shtëpinë e Robevcit. Vizitojmë afresket e para të rilindjes në kishën e Shën Sofisë dhe vazhdojmë në Kishën Nëna e Zotit Perivlepta me skenat apokrife në afreske të pasura nga jeta e Virgjëreshës. Ndalesë në Teatrin Klasik, i ndërtuar 2000 vjet më parë dhe i përdorur edhe sot. Në turneun Plaoshnik gërmimet e Manastirit të Shën Pantelejmonit, selia e Universitetit të parë Sllav në Evropë të themeluar nga Shën Klementi. Koha për drekë të troftës së Ohrit përgatitur e freskët nga liqeni. Pas drekës nisemi drejt Tiranës përmes Elbasanit. Transferimi në Aeroportin Ndërkombëtar Nënë Tereza. (B, L)

TURNET PHOENIX: SHQIPËRI, MAQEDONI, BULLGARI, RUMANI & SERBI 10 NETË / 11 DITË NGA TIRANA NË BEOGRAD

Mbërritja në Aeroportin Ndërkombëtar Nënë Tereza në Tiranë dhe transferimi drejt Krujës, shtëpia e heroit Kombëtar të Shqipërisë, Skënderbeut, i cili në shekullin e 15 mbrojti me sukses atdheun e tij kundër turqve. Vizita panoramike do të përfshijë Kështjellën e Vjetër, Muzeun Skëndërbe, Muzeun Etnografik dhe blerjet në pazarin e stilit turk. Dreka në Krujë në restorantin tradicional brenda kalasë. Pas Krujës udhëtojmë drejt Tiranës. Guida do t'ju tregojë pamjet e shumta të Sheshit Skënderbej, arkitektura e të cilit ndikon nga turqishtja osmane te italishtja fashiste deri te komunistja kineze. Turi në xhaminë e Et’hem Beut; Kulla e Sahatit; statuja e G.K. Skënderbeu (heroi kombëtar i Shqipërisë), Pallati i Kulturës, Galeria Kombëtare dhe Muzeu Historik Kombëtar, me mozaikun e tij të veçantë. Check-in në hotel në Tiranë. Darka dhe fjetja në hotel në Tiranë (B, L, D).
Dreka ne Kruje ne restorant tradicional brenda kalase. Pas Krujës me makinë drejt Tiranës. Udhërrëfyesi juaj do t'ju tregojë pamjet e shumta të Sheshit Skënderbej, ndikimet e arkitekturës së të cilit variojnë nga turqishtja otomane në italishten fashiste në komuniste kineze. Turne në Xhaminë e Et'hem Beut; Kulla e Sahatit; statuja e GK Skënderbeut (heroi kombëtar i Shqipërisë), Pallati i Kulturës, Galeria Kombëtare dhe Muzeu Historik Kombëtar me mozaikun e tij të veçantë. Regjistrimi në hotel në Tiranë. Darka dhe nata në hotel në Tiranë (B, L, D)

Pas mëngjesit udhëtojmë drejt Ohrit përmes Elbasanit. Mbërritja në Shën Naum, dreka në restorantin lokal buzë liqenit. Pas drekës vizitojmë manastirin e Shën Naumit, afër kufirit shqiptar. Udhëtim me varkë nëpër burimet minerale natyrore ku mund të fotografoni pallonjtë që enden nëpër tokë. Më pas do ta marrim furgonin përgjatë rrugës dredha-dredha buzë liqenit në qytetin antik të Ohrit, supozohet shtëpia e 365 kishave! (Nëse moti dhe kushtet e tjera lejojnë, do të bëjmë një udhëtim të këndshëm me anije përgjatë bregut të detit). Turne në qytet, vizitojmë kështjellën e Samoil që daton nga shekulli i 11-të dhe kisha dhe shkolla të tjera të rëndësishme antike të Ohrit. Murgjit ortodoks bizantin sollën krishterimin në Ohër në shekullin e 10-të nga Greqia me përpjekjen e Shën Kirilit dhe Metodit të cilët krijuan Alfabetin Cirilik këtu. Pasdite kohë e lirë dhe pazar. Darka dhe fjetja në Ohër. (B, L, D)

Pas mëngjesit nisja drejt Shkupit. Mbërritja në Shkup ku do të keni një prezantim të shkurtër të kryeqytetit të vendit. Vizitë panoramike e organizuar në Shtëpinë e Nënë Terezës, Stacionit të Hekurudhës së Vjetër dhe Urës së Gurit. Pas vizitës së Shkupit, check in tek hotel. Darka në një restorant aty pranë me shfaqje folklorike. Qëndrimi gjatë natës në Shkup.

Nisja herët në mëngjes nga Shkupi drejt Bullgarisë. Mbërritja në Rila dhe dreka në manastirin e Rilës. Pas drekës do të vizitojmë Manastirin Rila të UNESCO-s, i cili është manastiri më i rëndësishëm në Bullgari. Udhëtojmë drejt Sofjes. Mbërritja në Sofje dhe check-in në hotelin në qytet. Qëndrimi gjatë natës në hotel në Sofje. (B, L, D)

 

Në mëngjes fillojmë turneun panoramik të Sofjes duke përfshirë një vizitë në Muzeun Historik Kombëtar, ku shfaqen thesaret Thrakiane prej ari dhe argjendi. Do të shikojmë gjithashtu Katedralen Aleksandër Nevski dhe Cryptarin e të Bilancit gjatë ditës kur kemi kohën e lirë. Pas vizitës së Sofjes nisemi drejt Veliko Turnovos. Mbërritja në Veliko Turnovo dhe nëse lejon koha, mund të bëni një shëtitje në qytet.

Veliko Turnovo ishte kryeqyteti i Shtetit të Dytë të Bullgarisë nga shekujt XII deri në XIV. Qyteti i vjetër ka një vend piktoresk në brigjet e lumit Yantra. Vizitojmë Kodrën Tsarevetz ku do të gjeni relike të kalasë së fuqishme të monarkëve Bullgarë. Pas një turneu panoramik të qytetit, vazhdojmë për check-in në hotel. Darka dhe qëndrimi gjatë natës në hotel në Veliko Turnovo. (B, L, D)

 

Në mëngjes fillojmë turneun panoramik të Sofjes duke përfshirë një vizitë në Muzeun Historik Kombëtar, ku shfaqen thesaret Thrakiane prej ari dhe argjendi. Do të shikojmë gjithashtu Katedralen Aleksandër Nevski dhe Cryptarin e të Bilancit gjatë ditës kur kemi kohën e lirë. Pas vizitës së Sofjes nisemi drejt Veliko Turnovos. Mbërritja në Veliko Turnovo dhe nëse lejon koha, mund të bëni një shëtitje në qytet.

Do të njiheni me kryeqytetin rumun, dikur me nofkën "Parisi i Vogël". Gjatë turneut do të vizitojmë Pallatin e Parlamentit, ndërtesën e dytë më të madhe në botë pas Pentagonit dhe Thesarit Kombëtar. Këtu do të dëgjoni se si populli rumun gati sa arriti të rrëzonte diktatorin e fundit komunist në Evropën Lindore në Sheshin e Revolucionit. Gjatë turit do të vizitojmë gjithashtu Athinën rumune, Shtëpinë e Operës, Klubin Ushtarak Kombëtar, Akademinë Ushtarake, Harkun e Triumfit dhe Muzeun e Fshatit. Darkë për përfundimin e turneut me shfaqje folklorike. (B, D)

 

Pas mëngjesit nisja drejt Peles. Mbërritja dhe turneu në Kalanë e Peles. I vendosur në mënyrë mahnitëse në kodrat mbi Sinaia, kjo kala me 160 dhoma, i ndërtuar në stilin gjerman të Rilindjes, përfundoi në 1914 për mbretin e parë Hohenzollern të Rumanisë, Carol I. Për fat të mirë, siç do ta shihni, është një nga pallatet mbretërore më të ruajtur në Evropë.

Vazhdojmë drejt Bran. Vizitojmë Kalanë e Branit të bërë të famshme nga romani i Bram Stoker si vendbanimi i kontit të vampirëve, Drakula. Vazhdoni për në Brasov. Pas mbërritjes akomodimi në hotel dhe darka (B, L, D).

Pas mëngjesit, turne në këmbë në Brasov duke përfshirë vizitën e Shkollës së Parë Rumune me një koleksion mbresëlënës të librave të rrallë dhe kishën e Zezë të vendosur në qendër të qytetit. Pas vizitës së Brashov vazhdojmë drejt qytetit muze të Sibiu. Gjatë turneut në Sibiu do të shohim Sheshin Huet, Sheshin e Madh, Katedralen Ungjillore, Urën e Gënjeshtarëve dhe të tjera. Vazhdojmë drejt Timishoara. Rrugës për në Timishoara do të vizitojmë kalanë e Huendoara që u bë kështjella e mbretit më të shquar të epokës mesjetare, Matia Corvin. Monumenti ka një shkëlqim të veçantë për shkak të stileve të tij të ndryshme të ndërtimit, pranisë së inovacioneve ushtarake dhe civile, si dhe për jetën e vrullshme të gjykatës që e animoi atë për 400 vjet. Mbërritja në Timishoara dhe akomodimi me darkë. (B, L, D)

Pas mëngjesit do të vizitojmë Timishoara-n, qytetin ku filluan revolucionet Rumune në 1989. Mbërrijmë në Timishoara dhe do të shikojmë rrënojat e Kalasë së Timishoarës, Kështjellës Huniad, Rrotës së Pashait, zonave të banuara nga fabrikat dhe zonës së pazarit të Corso.

Vazhdojmë drejt Beogradit. Darka dhe qëndrimi gjatë natës në Beograd. (B, L, D)

Pamja juaj e mëngjesit përfshin atraksionet kryesore të qytetit duke përfshirë një vizitë në Kështjellën imponuese Kalemegdan, e vendosur në mënyrë mbreslënëse mbi bashkimin e lumenjve Sava dhe Danub.

Vazhdojmë turneun dhe shikojmë Sheshin e Republikës dhe Rrugën Knez Mihajlova, Tempullin e Shën Sava (Kisha Ortodokse më e madhe në qytet) si dhe Memorialin e Titos. Pasdite opsionale për pazar ose udhëtim me varkë në lumin Danub. (B, L, D)

Keni humbur fjalëkalimin tuaj?

E themeluar në janar 2005 në Tiranë, Shqipëri me emrin Albania Experience, e cila më vonë u ndryshua në Landways International, kjo kompani është tashmë një nga operatorët tokësorë më dinamikë në Ballkan dhe Evropën Juglindore.

Adresë

Rruga “Themistokli Germenji”, prane zones se TVSH, shk. 1; k.1, Tiranë

Telefoni

Email