10 këshilla për t'i mbijetuar një fluturimi të gjatë

Gjëja më e rëndësishme kur fluturoni për një kohë të gjatë është rehatia! Nëse llogaria juaj bankare nuk është aq e madhe sa për të marrë një nga ato ndenjëset komode në biznes ose të klasit të parë, ky udhëzues është padyshim për ju!

Zgjidhni linjën ajrore dhe ndenjësen e duhur

Kjo është deri tani këshilla më e rëndësishme në këtë listë. Vetëm kjo mund të bëjë ose prishë udhëtimin tuaj. Mund ta bëjë atë një përvojë të rehatshme dhe pa dhimbje ose një të tmerrshme. Sigurohuni që të hulumtoni të gjitha linjat ajrore që po konsideroni. Nëse mundeni, zgjidhni një avion model më të ri. Ajo do të jetë e pajisur me pajisje dhe pajisje moderne. Zgjedhja e sediljes së duhur është po aq e rëndësishme. Zgjedhja e një ndenjëseje që nuk është shumë afër banjove ose galerisë ju ndihmon shumë nëse nuk doni të shqetësoheni. Ju gjithashtu mund të konsideroni një rresht daljeje që ju jep më shumë hapësirë për këmbët. Pavarësisht nëse ju pëlqen një ndenjëse në dritare apo në korridor, bëjini vetes një nder dhe me të vërtetë planifikoni përpara për këtë pjesë.

Sillni ushqimet tuaja

Ne të gjithë e dimë se ushqimi i aeroplanit është një hit apo miss. Në fakt, është kryesisht një gabim nëse jemi të sinqertë. Mund të jetë kaq e paparashikueshme, dhe kjo është arsyeja pse është thelbësore të sillni furnizimin tuaj me ushqime.

Vishni veshje të rehatshme

Ajo që vishni në fluturimin tuaj është kaq jetike. Veshja me shtresa është thelbësore sepse mund të përshtateni shpejt me temperaturën e avionit. Asnjëherë nuk mund ta dini se si do të jetë temperatura. Plus, ju jeni duke udhëtuar për orë të tëra, kështu që klima në vendndodhjen ku do të shkoni mund të jetë e ndryshme nga ajo që keni lënë.

Hidratoni

Fluturimet e gjata ju dehidratojnë shumë. Mos pirja e mjaftueshme e ujit mund t'ju bëjë të ndiheni të lodhur, të përzier dhe t'ju shkaktojë dhimbje koke. Qëndrimi i hidratuar është një nga mënyrat më të mira për të parandaluar vonesën e avionit.

Sigurohuni që të paketoni në bagazhin tuaj gjërat thelbësore të udhëtimit me fluturime të gjata.

Nuk ka asgjë si të hipësh në një fluturim të gjatë dhe të kuptosh se ose ke harruar diçka ose se e ke paketuar në bagazhin e kontrolluar. Imagjinoni që keni harruar të fusni kufjet në bagazhin tuaj dhe tani duhet të dëgjoni një fëmijë që qan për 8 orë?! Të jesh i përgatitur mirë dhe të kesh gjithë fluturimin tënd të gjatë gjërat thelbësore në bagazhin tuaj është thelbësore për t'i mbijetuar një fluturimi në distanca të gjata.  

Vendoseni orën tuaj në kohën e destinacionit sa më shpejt të jetë e mundur.

Sinkronizimi me zonën tuaj kohore të destinacionit ndihmon jashtëzakonisht në përgatitjen e trupit tuaj për t'u përshtatur me zonën kohore kudo që do të shkoni. Pasi të shihni se sa është ora në destinacionin tuaj, përpiquni të qëndroni zgjuar kur është ditë atje dhe të flini pak kur është natë.

Mundohuni të flini pak

Përpjekja për të fjetur në gjendje ekonomike mund të jetë e vështirë, por është ende e mundur me njëfarë ndihme. Truku është të përpiqeni të jeni sa më rehat që të jetë e mundur. Këtu do t'ju vijnë në ndihmë veshja e rehatshme, batanija juaj, maska e syve dhe jastëku i qafës.

Sillni argëtim rezervë

Merrni tabletët ose lexuesit tuaj elektronikë dhe shkarkoni filmat, shfaqjet televizive, podkastet tuaja të preferuara ose çdo gjë tjetër që do t'ju mbajë të arsyeshëm. Një revistë është gjithashtu një gjë e mirë për të sjellë nëse doni të bëni një pushim nga shikimi në ekran.

Njihuni me aeroportin tuaj të qëndrimit

Nëse keni një qëndrim të gjatë, është një ide e mrekullueshme të njiheni me aeroportin që do të jetë shtëpia juaj për disa orë. Çfarë lloj ushqimi kanë? Çfarë dyqanesh kanë? Në çfarë ore janë të hapura? Këto janë të gjitha gjëra të mira për t'u ditur. Ju mund të jeni duke menduar "mirë, unë thjesht mund t'i eksploroj këto gjëra ndërsa jam atje", por është gjithmonë më mirë të bëni kërkimin tuaj përpara se të mbërrini dhe të dini se ku të gjeni atë që do t'ju nevojitet - mbulesa gjumi, sallone, fusha ushqimore, ambiente për ruajtjen e bagazheve. , zona argëtimi nëse ka! Të gjitha këto informacione mund t'i gjeni në faqen e internetit të aeroportit.

Kontaktoni linjën ajrore për përmirësimin e sediljeve

Nëse mund të përballoni një përmirësim, ai do të bëjë një botë ndryshimi në përvojën tuaj të fluturimit. Nëse nuk mundeni, ka disa gjëra të tjera që mund të provoni. Ndërsa marrja e një përmirësimi falas në një kabinë tjetër është një mundësi e largët, mund të jeni në gjendje të merrni një vend me më shumë hapësirë për këmbët. Nëse fluturimi nuk është i plotë, agjenti i portës mund të jetë në gjendje t'ju zhvendosë në një ndenjëse me më shumë hapësirë për këmbët si një rresht daljeje. 

E drejta e autorit: https://thiswanderlustheart.com/tips-survive-long-haul-flight/