14 këshilla të paketimit gjenial për t'ju ndihmuar të udhëtoni si profesionist

Të shkosh me pushime është më e mira. Jo aq argëtuese? Përpjekja për të futur veshjet tuaja më të lezetshme në valixhen tuaj. Në të vërtetë, ankthi për të kuptuar se çfarë të paketoni (dhe si t'i bëni të gjitha të përshtatshme) mund ta zbehë eksitimin tuaj para largimit.

Rrotulloni rrobat dhe paketoni ato së pari.

Mënyra më e mirë për të parandaluar rrudhat dhe për të shfrytëzuar sa më shumë hapësirën tuaj është të përdorni metodën e rrotullimit. Shtroni majat me fytyrë poshtë, palosni mëngët dhe rrotullojeni nga poshtë lart. Për pantallonat, vendosni këmbët së bashku dhe rrotullojeni nga beli poshtë. Pasi të keni rrotulluar gjithçka, vendosni më parë pantallonat dhe majat në valixhen tuaj këpucët dhe aksesorë; pastaj, përshtateni në sende të tjera me formë të çuditshme si mjetet e flokëve.

Zgjidhni pëlhura të përshtatshme për udhëtime.

Pëlhurat e endura (si liri ose twill pambuku) janë më të prirura për t'u rrudhur.

Paketoni veshjen e parë që dëshironi të vishni sipër.

Nëse e dini se po zbrisni nga avioni dhe po shkoni direkt në darkë ose një takim, planifikoni veshjen tuaj dhe vendoseni në valixhen tuaj të fundit. Në këtë mënyrë, kur të mbërrini, nuk do t'ju duhet të gërmoni gjithçka tjetër për ta gjetur atë (plus, do të ketë më pak gjasa për t'u rrudhur).

Vendosni sende të rënda në bazë.

Mbani gjërat më të rënda si këpucët dhe librat në fund të valixhet tuaj me rrota. Kjo vendosje e ndihmon çantën tuaj të qëndrojë e qëndrueshme kur është në këmbë dhe parandalon që sendet e tjera të thyhen.

Vendosni qese plastike për pastrim kimik midis rrobave.

Ju mund të përdorni qese plastike për të mbrojtur sendet delikate nga tërheqjet aksidentale duke i vendosur ato midis rrobave tuaja. Ato ndihmojnë që rrobat tuaja të rrëshqasin (jo të pengohen) kur çanta juaj tundet (dhe ndihmojnë në reduktimin e rrudhave!).

Përdorni kube paketimi.

Këto blloqe e mbajnë valixhen tuaj të organizuar dhe grumbullohen lehtësisht së bashku. Plus, kubet e qëndrueshme janë të lehta dhe të hollë, kështu që nuk do të humbisni asnjë hapësirë të çmuar në valixhe.

Shmangni mbi ose nën paketimin.

Ndërsa mund të tundoheni të lini hapësirë për suvenire, dhoma shtesë do të thotë që sendet mund të zhvendosen dhe të thërrmohen ose thyhen. Mbushni hapësirat boshe me çanta pastruese kimike (dhe mbushini më vonë me kujtime nga udhëtimi juaj). Është e rëndësishme që të mos mbingarkoni as (veçanërisht nëse jeni duke sjellë vetëm një dore), meqenëse kjo është një mënyrë e sigurt për të krijuar shenja rrudhash dhe mund ta bëjë shumë të ndërlikuar ripaketimin kur jeni duke shkuar në shtëpi - ose duke shkuar në një vend tjetër.

Merrni një kartë shtesë për suvenire.

Ju do të dëshironi të blini, kështu që sillni një çantë të palosshme. Nuk do të zërë shumë hapësirë gjatë rrugës për në destinacionin tuaj dhe mund ta mbushni me (pothuajse) gjithçka që blini gjatë udhëtimeve tuaja.

Merrni një mini hekur.

Pavarësisht përpjekjeve tuaja më të mira për paketim, disa rrudha dhe rrudha janë të pashmangshme, prandaj sigurohuni që të paketoni një mini hekur.

Sillni dy qese të vogla rrobash.

Përdorni një për dritat dhe një për errësirat. Nëse harroni, merrni qese plastike nga dollapi i dhomës tuaj të hotelit. Kur të ktheheni në shtëpi, hidhni ngarkesat e paravendosura në larje.

Organizoni qeset tuaja me lëngje.

Mbani çdo lëng që dëshironi të mbani në çantën tuaj të dorës në një qese të veçantë, të pastër, në mënyrë që të mund të kaloni lehtësisht përmes sigurisë. 

Mbani ilaçe të rëndësishme në çantën tuaj.

Edhe nëse planifikoni të mbani çantën tuaj, ekziston ende një rrezik që mund t'ju duhet ta kontrolloni atë në portë. Nëse barnat tuaja janë në çantë, do të keni atë që ju nevojitet edhe nëse hapësira e koshit të sipërm mbushet dhe ju duhet të kontrolloni çantën tuaj.

Merrni një shall për aeroplanin në bagazhin tuaj.

Pavarësisht se çfarë stine është, avionët shpesh janë në anën e ftohtë. Sillni një mbështjellës të bukur dhe të ngrohtë që mund ta grumbulloni nëse temperatura nuk ju duket rehat. Bonus: Mund ta palosni dhe ta përdorni edhe si jastëk.

Mbani një shishe uji të ripërdorshme.

Për sa kohë që është bosh, është mirë të sillni një shishe uji përmes sigurisë së aeroportit. Pasi të jeni brenda terminalit, mbusheni atë në një kafene aeroporti ose stacion uji. Do të qëndroni të hidratuar dhe është më e gjelbër sesa të blini shishe plastike uji gjatë shikimit të vendit. 

E drejta e autorit: https://www.goodhousekeeping.com/life/a27056659/packing-tips/